مرحوم دکتر عبدالله احمدیه

خاکشیر، تخم گیاهیست به رنگ زرد مایل به سرخى. خاکشیر بر دو نوع است یکى با دانه‏هاى ریز که اندکى تلخى دارد و دیگرى کمى درشت‏تر و کمى تیره‏تر. این نوع اخیر بیشتر مصرف خوراکى- داروئى دارد.

طبیعت خاکشیر «گرم و تر» است و بدین جهت یکى از داروهاى مفید ضد سودا محسوب شده و در درمان بیماریهائى که سبب آنها از وجود «سودا» باشد بسیار کاربرد دارد و غالبا رفع عارضه را مى‏نماید. در واقع خاکشیر را باید یکى از داروهاى آنتى‏آلرژیک به شمار آورد.

موارد استفاده از خاکشیر در پزشکى دیرین زیاد است که در زیر چند مورد آن را بیان مى‏دارم:

1- در ضعف معده ناشى از «سوء مزاج سرد» (سودا)

نشانه «سوء مزاج سرد» خشکى دهان، کم میلى به آب، بدگوارى طعام، بى‏میلى به خوراک، نفخ شکم، بروز برخى دردها در معده، ضعف و لاغرى که روز به روز تزاید مى‏یابد.

2- در یبوست سوداوى یا عصبى روده‏

نشانه آن کشیدگى شکم و انقباض روده است. به هنگام تخلیه بخشى از روده حلقه‏وار جمع شده، مدفوع دو تکه گردیده و راه روده چند دقیقه بسته مى‏شود. در این حال تکه‏اى از مدفوع خارج شده و تکه دیگر در جاى خود باقى مى‏ماند. حتى با فشار نیز روده کاملا باز و تخلیه نمى‏شود. مقدارى از مدفوع در روده بجاى مانده و در نتیجه سموم و عوارض مختلفى را موجب مى‏گردد. باید یادآور شوم که اغلب مردم کم‏وبیش بدین مرض دچار هستند.

3- در یبوست پیران‏

سالخوردگان بدنشان کم‏آب و خشک شده و به همین نسبت روده‏هایشان نیز خشک و کم‏آب مى‏گردد و در نتیجه کمتر ترشح مى‏کند و این سببى براى یبوست آنان مى‏شود. در این مورد بهترین داروى طبیعى خاکشیر است که باید آن را کوبیده داخل استکان قندداغ کرده بنوشند. در اینجا لعاب خاکشیر روده را تر و نرم و سطح درونى آن را لیز نموده و سبب سهولت سیر مدفوع و رفع تدریجى عارضه مى‏گردد. با خوردن خاکشیر رنگ مدفوع اغلب سیاه مى‏شود.

باید متذکر شوم که نزد این‏گونه کهنسالان استفاده از حبهاى ملین و مسهل‏ها زیان‏آور مى‏باشد، زیرا مانده رطوبت بدن آنان را کشیده و از میان برده و موجب خطر مرگ خواهد گردید.

4- در یبوست کودکان‏

در کودکانى که مبتلاء به یبوست و دل‏درد شده و جوشهائى در بدنشان پیدا مى‏شود اگر روزى یک قاشق چایخورى خاکشیر را بکوبند و در قندداغ ریخته و به آنان بنوشانند رفته‏رفته لینتى در مزاجشان پیدا شده و رفع دل‏درد و برطرف شدن بثورات آنها خواهد گردید. مادران گرامى مى‏توانند بدون هیچ‏گونه واهمه‏اى خاکشیر را مدتى به کودک بدهند و نتیجه آن را ببینند. حتى به نوزادان نیز مى‏توانند خاکشیر کوبیده و قندداغ را به میزان نصف قاشق چایخورى داد و نتیجه گرفت.

5- در تورم لوزه‏ها

استفاده از خاکشیر غالبا از بروز تورم در لوزه‏ها جلوگیرى مى‏نماید.

6- در ضعف قوای جنسی

خاکشیر ضعف قوای جنسی را در مردان و زنان چنانچه سبب آن از وجود «سودا» باشد برطرف ساخته و توانائى را قوت مى‏بخشد. علاوه بر آن ترشحات رحمى (سیلان ابیض) ناشى از سودا را بتدریج کم و برطرف مى‏سازد. خاکشیر پرده‏اى از چربى در سطح بدن ایجاد کرده و موجب نرمى و لطافت پوست بدن مى‏شود.

7- در اسهال‏

یکى از خواص خاکشیر آنست که درمان‏کننده برخى از اقسام اسهال مى‏باشد.

8- در خون‏ریزى بواسیر

از جمله عوارض سوداوى، ضعف کبد و بروز بواسیر است که گاه با خونریزى‏هاى پى‏درپى ظاهر شده و به مرور شخص را ضعیف و ناتوان مى‏کند. در این صورت ممکنست مقعد هم سست شده و بیرون آید. در چنین حالتى به آزمایش اینجانب بهترین دارو خاکشیر است که بدن را اصلاح نموده و کم‏کم مانع خونریزى خواهد شد. البته هرچند ماه یکبار از بواسیر خون سیاه و غلیظى که حاوى سموم بدن است دفع شده و پس از یکى دو روز بخودى خود خونریزى بند خواهد آمد و بتدریج رفع سستى و خروج مقعد نیز خواهد شد.

طب قدیم داراى قواعد و رویّه‏ها و داروهائى بوده که اغلب دانشمندان امروزى از آن بى‏خبر مانده و گمان مى‏کنند با ترقیات شگرف این زمان دیگر نیازى بدانها نداریم.

درصورتى‏که مى‏بینیم بسیارى از بیماران صرفا با روش داروئى جدید تحت درمان قرار مى‏گیرند و نتیجه‏اى از آن بدست نمى‏آورند و سرانجام روى به داروهاى طبیعى آورده و همگام با طبیعت مى‏شوند. دانشمند محترم، دکتر جلال مصطفوى در کتابهاى علوم پزشکى خود مشروحا با دلائل علمى اهمیت و ارزش پزشکى دیرین و طب گیاهى را بیان داشته‏اند که مطالعه آن را به علاقه‏مندان توصیه مى‏کنم. مبتلایان به سوء مزاج ارثى و اکتسابى که بدنى لاغر و خشک و بدون رطوبت داشته و پوستشان به خشکى و زبرى گراید با خوردن خاکشیر بهبود زیاد پیدا مى‏نمایند. مخصوصا اگر مدت مدیدى استفاده از آن را در برنامه روزانه خود قرار دهند پوست بدنشان نرم شده و قشرى چربى در زیر آن تشکیل مى‏گردد. چنانچه هماهنگ با این دستور، از معجون‏هاى انواع هلیله نیز استفاده کنند این منظور بهتر حاصل خواهد شد.

*برای خرید محصولات گیاهی سالم، کلیک کنید*


منابع

  • راز درمان، دکتر احمدیه


موضوعات مرتبط: چند کلمه حرف کتاب، مفردات و گیاهان دارویی
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ [۱۷:۱۲]
۲۹۰ بازدید