نام انگلیسی German chamomil

نام علمی Matricaria recutita L.

تیره Compositae ( Asteraceae)

بابونه گیاهی است یکساله از تیره کاسنی به ارتفاع ۲۰-۴۰ سانتی متر که بطور خودرو در مزارع و کنار جاده ها و اماکن بایر می روید. ساقه آن عمودی و بدون پرز می باشد که در قسمت فوقانی شاخه دار می شود که هر یک منتهی به کاپیتولهایی می گردد. برگها به صورت دستجات ۲ تا ۳ تائی پرمانند و دارای لبه باریکی می باشند. گل ها از دو نوع زبانه ای و لوله ای تشکیل شده اند و در انتهای ساقه مشاهده می شوند. گلچه های زبانه ای به رنگ سفید و تعداد آنها متفاوت و بین ۱۲ تا ۱۹ عدد در هر گل است و از نظر جنسی ماده هستند. گلچه های لوله ای نیز به رنگ زرد هستند این گروه از لحاظ جنسی نر- ماده (دوجنسی) بوده و پس از باز شدن استوانه ای شکل می شوند. میوه فندقه به طول ۱ تا ۵/۱ میلی متر و به رنگ خاکستری سفید و یا زرد روشن می باشد.

ترکیبات:

- روغن فرار: (1.5-4%): ترکیبات اصلی شامل آلفا بیزابولول، بیزابولول اکسید  A، بیزابولول اکسید  B، بیزابولون اکسید  A، بتا-ترانس-فارنسن، کامازولن، اسپاتولنول.

- فلاونوئیدها: فلاون گلیکوزیدها، آپی جنین، لوتئولین، کرسیواریول، کوئرستین، ایزورامنتین، پاتولتین، روتین

- هیدروکسی کومارین ها: شامل آمبلی فرون، هرنیادین

- موسیلاژ: شامل رامنوگالاکتورونان

قسمت مورد استفاده:

گلهای بابونه قسمتی از گیاه هستند که دارای کاربردهای درمانی می باشند.

موارد کاربرد:

بابونه به علت داشتن خواص مقوی معده، ضد اسپاسم و ضد التهاب، طی قرنهای متمادی گذشته در طب سنتی ایران و اروپا بطور وسیعی مصرف داشته است. انواع شکل های داروئی، بهداشتی و آرایشی آن در بازار کشورهای اروپائی موجود بوده و طرفداران فراوانی دارد.

به دلیل محدوده وسیعی از مواد شیمیائی که در گلهای بابونه وجود دارد اثرات مختلف درمانی برای آن در نظر گرفته می‌شود که عبارتند از: اثرات ضد التهاب، اسپاسمولیتیک، محافظت کنندگی از زخمهای گوارشی، تسریع در بهبود زخم، ضد قارچ، ضــد‌میکـروب، خنـثی کننده سم باکتری ها و ضعف سیستم عصبی مرکزی.

اثرات ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی عصاره بابونه در محیط های آزمایشگاهی مشاهده شده است.

فرآورده های حاوی بابونه به طور موضعی برای درمان راش پستان، پوست آسیب دیده و ترک خورده (به ویژه برای آسیب های سینه در مادران شیرده)، هموروئید، کبودی، نیش حشرات و سوختگی به ویژه سوختگی ناشی از رادیوتراپی، سودمند هستند.

مطابق با مرجع کمیسیون E استفاده از بابونه در موارد سرفه، برونشیت، تب و سرماخوردگی، التهابات پوستی، التهاب دهان و گلو، مستعد بودن به عفونت، جراحات و سوختگی، پیشنهاد شده است.

موارد احتیاط:

در افراد دارای آلرژی به گیاهان تیره کاسنی نباید مصرف شود.
موضوعات مرتبط: بازنشر، طب سنتی ایران، مفردات و گیاهان دارویی
۱۱ شهریور ۱۳۹۷ [۲۳:۴۶]
۱۰۴۴ بازدید